سیستم روشنایی هوشمند

روشنایی هوشمند مدیریت و کنترل لامپ‌ها و روشنایی ساختمان از راه دستور صوتی، زمانی تنها یک رؤیا بود اما در دنیای کنونی سیستم‌های روشنایی هوشمند را در دست داریم که به ما حس برتری و خوبی را می دهد. در این بحث شرکت فیلیپس با لامپ‌های رنگی هوشمند خود، پیشتاز است اما رقبای دیگری مثل شرکت‌های  IKEA ، Hive  نیز در این عرصه وارد شده اند.

روشنایی هوشمند چیست؟

روشنایی هوشمند

روشنایی هوشمند سیستمی است که شما می توانید از راه یک نرم افزار مورد نظر برای این سیستم امکان مدیریت و کنترل روشنایی را داشته باشید. این نرم افزار معمولاً روی گوشی هایی با سیستم عامل‌های اندروید و ios قابل اجراست و قابلیت مدیریت و کنترل شدت نور لامپ‌ها را دارد و اگر لامپها دارای LED رنگی باشند قابلیت تغییر رنگ لامپ نیز انجام می گیرد. از این راه می‌توان سناریو یا تم‌های گوناگون روشنایی را تعریف، طراحی و اجرا کرد. برای مثال می‌توان برای دیدن سریال یا فیلم، صرف ناهار، مطالعه و….، از طرح و تم‌های مختلف روشنایی استفاده کرد. تغییر این تم‌ها به آسانی و از راه لمس آیکون‌ها روی صفحه گوشی موبایل شما و یا از راه دستورات صوتی اجرا می‌شود.

به طور کلی 2 راه جهت مدیریت و کنترل روشنایی در خانه هوشمند وجود دارد :

روشنایی اتوماتیک :


در این سیستم روشنایی، خاموش و روشن کردن لامپها به صورت خودکار و هوشمند به آسانی انجام می شود.

این سیستم هوشمند با این روش سبک اکثرا برای جاهایی که تنها برای رفت و آمد می باشند مانند راه پله ها و راهروها انجام و مورد استفاده قرار می گیرد ، زیرا در این مکانها هدر رفتن انرژی برق و افزایش هزینه بیشتر از جاهای دیگر وجود دارد.

در مکانهای بالا جتی این امکان هست که وقتی ما از یاد می بریم که چراغ های راهرو ها را خاموش کنیم خودش به صورت خودکار بعد چند دقیقه خاموش و یا در این سیستم بر اساس تایمر مشکلات محدودیت زمان و مکان وجود دارد و اگر شما بخواهید وارد طبقه دوم شوید کلیه لامپها تا طبقه آخر روشن و یا اگر زمان حضور شما بیشتر از زمان تعریف شده باشد لامپها را مجددا باید روشن کنید اما با استفاده از این سیستم هوشمند برای روشنایی در مکانهای ذکر شده فوق ، تنها در زمان حضور فرد در نقطه ای خاص ، تنها چراغ های مربوط به همان مکان روشن شده و در هنگام خارج شدن از آن مکان خاموش می شوند که این کار موجب کاهش مصرف برق و هزینه آن خواهد شد.

کنترل روشنایی بصورت جدا و متمرکز :


کاربرد سیستم روشنایی هوشمند در ساختمان یا خانه هوشمند صرفا جهت مدیریت و کنترل روشنایی در جاهایی می باشد که فرد در آن مکان حضور فیزیکی بیشتر و مداوم دارد؛ مانند : سالن نشیمن،اتاق ها،آشپزخانه ها و … .

مدیریت لامپ ها و چراغ ها در این مکانها یا بصورت دستی از روی کلید لمسی هوشمند (کلید دستور یا فرمان) همان مکان و یا از روی پنل لمسی ، لپتاب و تلفن همراه از هر نقطه دیگری انجام پذیر می باشد .

خانه ها و ساختمان هایی که بصورت سنتی ساخته می شوند دارای روشنایی های گوناگونی چون لوستر، هالوژن(LED)،مهتابی و نور مخفی می باشند که تعداد زیاد این خطوط باعث می شود تا کلیدهای بیشتری روی دیوارها نصب که این کار نه تنها از قشنگی و جلای ساختمان می کاهد ، بلکه ساکنین جهت روشن و خاموش کردن لامپ ها و چراغ ها دچار سر در گمی خواهند شد و برای روشن نمودن یک راه خاص باید کلیدها را پشت سر هم امتحان تا راهی که می خواهید روشن شود و همچنین در زمان خارج شدن از خانه باید به تک تک اتاق ها سر زده تا لامپ ها در آن اتاق را فراموش نکرده باشید که خاموش کنید.

اما با سیستم روشنایی هوشمند ساختمان و استفاده از کلیدهای لمسی هوشمند می توان بدون هیچ گیجی و درد سری، چراغ های مورد نظر در هر اتاق و راهرویی را بدون اشتباه روشن و خاموش کرد و یا از هر جایی داخل یا خارج از خانه یا ساختمان به آنها دسترسی داشت .

همچنین کلیدهای لمسی هوشمند با رنگ بندی های گوناگون در دسترس می باشند که شما می توانید با انتخاب رنگی مطابق با چیدمان خانه یا ساختمان و رنگ دیوارها قشنگی خاصی را به محیط ساختمان و خانه خود ببخشید.

آیا هوشمند سازی روشنایی منزل ارزش صرف کردن پول و هزینه را دارد؟

بلی،

برای هوشمندی روشنایی ساختمان یا خانه خود باید کمی پول خرج کنید.

اما مطمئن باشید این کار یک سرمایه گذاری بلند مدت است و چند برابر آن پول بر روی خانه یا ساختمان شما می آید که این نکته قابل توجهی در جامعه کنونی دارد.

لامپ های LED که در سیستم روشنایی هوشمند استفاده می شوند،علاوه بر زیبایی و نور فوق العاده خوبی که به فضای ساختمان یا خانه می بخشند، بسیار کم مصرف اند و شما را از هزینه های زیاد قبض های خانه نجات می دهند.

از طرفی، سیستم روشنایی هوشمند:

 • با کم کردن نور
 • و یا خاموش کردن چراغ ها در هنگامی که شما خارج از خانه یا اتاق هستید،

به نوعی دیگر به ذخیره یا پس انداز کردن پول های شما کمک می کند.صحیح است که هوشمند سازی خانه ها و ساختمان ها هنوز به قدر کافی رواج پیدا نکرده است،اما به تدریج همه به حسن ها و مزایای این تکنولوژی پی برده و به آن روی می آورند.

اگر امروز ساختمان و خانه ی خود را هوشمند کنید، یک گام نسبتا بزرگ از بقیه افراد جلوتر هستید.

مزایای اجرای روشنایی هوشمند در ساختمان:

 1. آسایش و سهولت کنترل
 2. کاهش مصرف انرژی، کاهش هزینه های انرژی و کمک به حفظ محیط زیست
 3. زیبایی و تغییر فضا مطابق سلیقه با کمک تغییر رنگ نور
 4. بالا رفتن طول عمر تجهیزات
 5. کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری به کمک مانیتورینگ دائمی
 6. سادگی نصب (بدون سیم و یا شبکه های سیمی یک زوج با قابلیت انتقال داده و جریان)
 7. طراحی قشنگ و خلاقانه و مدرن، قیمت مناسب و محصول استاندارد
 8. مولتی سنسور ها راهی خلاقانه برای دستیابی به بیشترین کارایی با کمترین قیمت
 9. کاهش گیجی و به دردسر افتادن افراد جهت روشن وخاموش کردن چراغ ها
 10. سادگی کار برای تمام ساکنین با هرسن وسالی که باشند
 11. امکان کنترل بصورت زمانبندی در خانه ها و مجتمع های خاص مانند:ساختمان های اداری هوشمند
 12. دارای قابلیت سناریو پذیری برای مدیریت و کنترل تمام چراغ های خانه یا ساختمان با فشردن فقط یک کلید در این سیستم روشنایی هوشمند
برچسب ها: بدون برچسب
1

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند