خانه هوشمند و مزایای آن

پیشرفت سریع علم و تکنولوژی در چندین سال اخیر علاوه بر تولید لوازم تازه و جدید سبب تعریف جدیدی از دستگاه‌های سنتی و قدیمی شده است. مثلا در سال های گذشته دور نیز از موبایل استفاده می‌شد اما این پیشرفت‌ علم و تکنولوژی سبب شد تا از این وسیله به صورت دیگری استفاده کنیم. به‌طور کلی می‌توان واژه هوشمند سازی را به هر چیزی زیاد و اضافه و از آن به‌عنوان یک وسیله‌ امروزی بکار برد. حالا زمانی می‌شود که با اصطلاح خانه هوشمند در زندگی روزمره نسبتا آشنا هستیم. در این مقاله تصمیم گرفتیم تا شما را با خانه هوشمند بیشتر و به طور دقیق آشنا کنیم و به این سوال شما که “خانه هوشمند چیست و چه مزایا و معایبی دارد”پاسخ گو باشیم در ادامه با vira home همراه باشید.

خانه هوشمند چیست؟

خانه ی هوشمند یا Smart Home کلمه ای است که در این چند سال اخیر به هدف بسیاری از شرکت های مطرح حوزه فناوری تبدیل شده بطوی که امورزه اخبار به سزا و زیادی در مورد عرضه فناوری‌های تازه و جدید در این حوضه به گوش می‌رسد.

اما خانه هوشمند اصولا تعریف دقیق و مشخصی ندارد. به‌طور کل هر خانه‌ای را که با یک سری دستگاه‌ها و ابزار قابل اتصال (بی‌سیم و با سیم) ساخته شده است و بتوان آن‌ها را در یک محله کنترل کرد، خانه هوشمند می گوییم. برخلاف رویا و تصور ما خانه هوشمند حتما نباید خیلی ظاهر لوکس، مدرن و زیبایی داشته باشد بلکه می‌توان در عین ساده بودن به آن شهرت هوشمند هم داد.

تفاوت خانه های سنتی و قدیمی با خانه های هوشمند در چیست؟

قابلیت اتصال (بیسیم و با سیم) از جمله نکته های مهم وجه تمایزهای خانه هوشمند با خانه قدیمی و سنتی است. یعنی اگر بتوان در خانه سنتی یا معمولی اجزای سازنده نظیر سیستم های روشنایی، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، قفل‌ها، تهویه، لوازم صوتی و تصویری و بعضی ابزارهای در درون خانه را به صورتی به هم اتصال داد که توانست در یک جا نشسته و آن‌ها را کنترل نمود،می‌‌توان آن خانه را یک خانه هوشمند نامید.

مزایای خانه هوشمند چیست؟

مجموع کارهایی که در راستای آسوده خاطری و امنیت کاربرها است و از مزایای خانه هوشمند محسوب می شود عبارتند از:

 • کنترل هوشمند روشنایی‌های خانه و سیستم سرمایی، گرمایی و تهویه با توجه به بودن افراد در خانه
 • فراهم کردن دما، نور و رطوبت عالی و مطلوب با مدیریت بهینه وسایل و تجهیزات هوشمند
 • شناسایی وسایل و تجهیزات خراب(معیوب) و یا هزینه بر(پرمصرف)
 • مانیتورینگ مصرف انرژی وسایل و تجهیزات هوشمند
 • مدیریت عالی و هوشمند وسایل وتجهیزات بر اساس تقاضا و عرضه ی انرژی

یکی دیگر از مزایا افزایش امنیت است که :

در حال کنونی سیستم‌های امنیتی بسیاری برای این نوع از خانه‌های لوکس و مدرن تولید و طراحی شده و اساسا می‌توان با استفاده از آن‌ سیستم ها امنیت محل سکونت و زندگی خودتان را بیشتر کنید.

دوربین‌های مدار بسته هوشمند، سیستم‌های قفل از راه دور غیرقابل عبور و نفوذ، سیستم آژیر خطر برای موقع های خطرناک و اضطراری و حتی سیستم‌های اطلاع خودکار دستگاه به پلیس در صورت ورود بی سر و صدا و مخفیانه به خانه از جمله نکته های مهم ویژگی‌هایی است که می‌توان در یک خانه هوشمند دید. لذا می‌شود این‌گونه فهمید که خانه هوشمند غیرقابل نفوذ نیست اما امنیت آن به مراتب از یک خانه معمولی بیشتر است.

مجموع کارهایی که در راستای آسان شدن در کنترل خانه هوشمند صورت می پذیرد:

 • بالا بردن راندمان و کیفیت برای یک زندگی خوب با فراهم نمودن دما، نور و رطوبت دلخواه افراد خانه
 • کنترل وسایل و تجهیزات به وسیله گوشی همراه، تبلت، ریموت کنترل و شبکه اینترنت
 • کنترل وسایل و تجهیزات به وسیله ی سناریوهای دلخواه
 • امکان مشاهده و نظارت دقیق بر وضعیت وسایل و تجهیزات از طریق نرم افزار های تهیه شده برای خانه هوشمند
 • فعال و غیر فعال سازی وسایل و تجهیزات مطابق برنامه ریزی زمانبندی از قبل تهیه شده

برخی دیگر از مزایای خانه هوشمند

 • جایگزین کردن کلید لمسی به جای و کلید قدیمی و سنتی
 • کنترل خودکار و هوشمند موجب افزایش امنیت فرزندان و رفاه خانواده می شود.
 • قابلیت کنترل همه تجهیزات و وسایل به وسیله یک مانیتور لمسی
 • ساخت نمایی زیبا و لوکس از ساختمان، متناسب با علاقه های شخصی کاربران در هر پروژه کاری
 • فرستادن اطلاعات کنترل زمان ورود و خروج فرزندان(به ویژه خردسال) به موبایل والدین در هنگام عدم حضور آن ها در خانه
 • کنترل خودکار وهوشمند میزان نور و روشنایی و طراحی هوشمند نورپردازی ، موسیقی، سرمایش و گرمایش و… برای هر اتاقی که مد نظر است متناسب با شرایط کاربری آن اتاق
 • امکان طراحی و تعریف سناریو هایی مختلف برای اتاق های (اتاق خردسال،اتاق استراحت، اتاق پذیرایی، آشپزخانه و….)
 • کنترل هوشمند پرده ها و کرکره ها با سناریو و به صورت ریموت از روی مانیتور لمسی یا اپلیکیشن موبایل.
 • کنترل روشن و خاموش چراغ ها و دستگاه ها و تجهیزات مختلف فقط با یک کنترل عالی از راه دور از مزایای خانه هوشمند است.
 • تغییرسیستم های قدیمی و سنتی ساختمان ها با به روزترین تکنولوژی روز دنیای بدون تغییر در ساختار امروزی ساختمان.
 • فراهم کردن محیطی بسیار شیک و قشنگ توام با راحتی و آسوده خاطری واطمینان
 • استفاده از بهترین و قشنگ ترینوسایل و تجهیزات، متناسب با نما و دکوراسیون های داخلی ساختمان
 • کنترل از راه دور دستگاه ها و تجهیزات توسط تلفن همراه (راه اندازی قبل از حضور) ایجاد سناریوهای انجام همزمان چند کار تنها با فشردن یک کلید(سناریوی بیداری،روشنایی،مهمان،دیدن تلویزیون) از مزایای خانه هوشمند محسوب می شود.
 • امکان تغییر سیستم، همزمان با تغییر نیازهای افراد ساختمان ، میزان سن افراد و کاربری اتاقها در کمترین مدت و بدون هزینه های گزاف
 • افزایش و چند برابر کردن ارزش های ساختمان و پاسخگو بودن به تمام نیاز های ساکنین ساختمان

یکی دیگر از مزایای خانه هوشمند برای افراد سالخورده و معلول

اتوماسیون خانگی در بسیاری از خانه ها متعلق به افراد پیر و سالخورده و افرادی که دارای معلولیت جسمانی هستند نصب شده است تا امنیت این افراد را برای آن ها حفظ و نگه دارد. این خانه های هوشمند به افراد پیر و سالخورده و افراد با معلولیت جسمانی اجازه می دهند تا در خانه های خود بمانند و احساس آسایش بیشتری داشته باشند، و همچنین مجبور به ترک خانه و رفتن به یک آسایشگاه یا پرستاری توسط دیگری نداشته باشند. انتقال این افراد به آسایشگاه ها یا خانه سالمندان می تواند صدمه زیادی را از نظراسترس به این افراد سالخورده و معلول وارد کند و اتوماسیون خانگی می تواند این استرس را از بین ببرد یا این که آن را به تعویق بندازد. خانه هوشمند برای افراد سالخورده و معلول این فرصت را به آن ها می دهد تا استقلال داشته باشند و روی پای خود بایستند، و استقلال نیز به داشتن اعتماد به نفس و نداشتن استرس و مصمم بودن آن ها بسیار کمک می کند. اتوماسیون خانگی می تواند برای افراد پیر و افراد معلول بسیاری از خدمات از جمله سیستم های دستیار اضطراری، قابلیت های امنیتی قوی، جلوگیری از زمین خوردن، تایمرهای خودکار، و سیستم های خطر و هشدار را در اختیار آنها قرار دهند. این تجهیزات و سیستم ها باعث می شوند که این افراد در خانه خودشان احساس آرامش و امنیت داشته باشند و اگر برای آنها مشکلی به وجود آمده باشد می دانند که در مدت زمان کوتاهی کمک خواهد رسید. سیستم های خانه هوشمند به این افراد اجازه می دهند تا از هر مسافتی بتوانند از طریق اتصال به بلوتوث و اینترنت، بر روی افراد مورد علاقه خانواده خود دسترسی و نظارت داشته باشند.
سیستم اتوماسیون خانگی برای سلامت افراد دارای انواع مختلفی از هشدارهای خیلی ساده تا رابط های کاربری فوق پیشرفته که به وسیله کامپیوترهای پیشرفته و حتی گوشی های هوشمند کنترل می شوند متغیر باشد. برخی از دستگاه های امنیتی وجود دارند که می توان آن ها را بر روی یک خانه نصب کرد، از جمله آن ها می تواند به سنسورهای حرکتی و نوری، کنترل های محیطی، دوربین های فیلم برداری، سیستم های دستیار اضطراری و هشدار ها اشاره خوبی کرد.

وسایل و تجهیزات موجود در بازار کنونی برای هوشمند سازی خانه

امورزه تجهیزات و وسایل زیادی برای هوشمند سازی خانه در بازار وجود دارد، و با گذشتن زمان تعداد زیادی در حال ورود به بازار هستند. لامپ های هوشمند یکی از این وسایل هوشمند است که به شما اجازه برای روشن و خاموش کردنشان می دهد که زمان بندی دلخواهی تعریف کنید و یا به حرکت شما عکس العمل نشان می‌دهند، یا بدون نیاز به دست زدن به کلید لامپ، توانسته آن را توسط تلفن همراه خود خاموش کنید.

یکی از تجهیزات و وسایل هوشمندی که ممکن است شما بیشتر با آن آشنا شده باشید تلویزیو‌ن‌های هوشمند است که به اینترنت و بلوتوث متصل شده و توانسته با آن ها محتواهای گوناگون را دیدن کرد. البته ابزار ها و وسایل هوشمند دیگری مانند، یخچال ها، اچاق گازها، تشخیص دهنده‌های دود های آلوده ، قفل های هوشمند برای امنیت بیشتر و … نیز وجود دارند که استفاده همزمان از همه ی این تجهیزات و وسایل هوشمند به شما کمک می کند تا به سهولت خانه خود را کنترل کنید.

شرکت ما برای گرفتن این وسایل و تجهیزات از گروه مهندسی شرکت هانتا کمک گرفته است

برچسب ها: بدون برچسب
0

یک پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند