سناریوهای خانه هوشمند

تعریف سناریو خانه هوشمند :

انجام یک سری کار های از پیش برنامه ریزی شده در سیستم هوشمند تنها با یک دستور یا فرمان را سناریو می نامند.
فعال شدن سناریوی مورد نظر با فشردن فقط یک کلید، فرستادن یک دستور از طریق پیامک و یا لمس کردن یک دستور یا فرمان از طریق کلید های لمسی هوشمند و نرم افزار تلفن همراه (Android & IOS) .
بعضی از سناریوهای قابل اجرا در سیستم هوشمند: 
مهمان، مسافرت، شام،,TV ROOM صبحانه،سونا و جکوزی و حمام هوشمند, حضور مجازی، پارتی، خروج و…

برای مثال سناریوی حضور مجازی :
زمانی که در خانه حضور ندارید و از حضور دزد در خانه خود اضطراب دارید و نگران هستید…
می توانید با اعمال یک سناریوی هوشمند، حضور مجازی در خانه را ایجاد کنید.
به عنوان مثال در پاسی از شب، راس ساعت 10 شب، لوستر پذیرایی روشن و بعد از 5 دقیقه پرده های پذیرایی بسته می شوند..
15 دقیقه بعد یک چراغ در اتاق خواب مستر روشن می شود..
و بعد از زمان 10 دقیقه خاموش می شود.
راس ساعت 10:45 شب یک صدای از پیش ضبط شده (صدای گفتگو افراد خانواده) با ولوم 30 در سیستم صوتی پخش شده و در ساعت 10:55 شب خاموش و قطع می شود.
راس ساعت 10:58 شب تلویزیون روشن شده، ولوم تلویزیون زیاد و در ساعت 11 شب به شبکه 5 میرود.
در این زمان افراد خانواده برای مثال درحال تماشای فیلم سینمایی هستن.
برای امنیت بیشتر خانواده هم می توان یک صدای از ضبط شده در اتاق خواب فرزند خردسال خانواده نیز پخش کرد.
همه این روند از طریق تعریف نمودن یک کلید به سیستم هوشمند قابل اجراست.
*کنترل سیستم هوشمند از طریق یک فرمان یا یک دستور از پیش برنامه ریزی شده
*فعال شدن سناریوی مربوطه با فشردن فقط یک کلید و یا یک فرمان از طریق پیامک و یا تلفن همراه و…

در یک خانه هوشمند می توان با تعریف سناریو های گوناگون با فشردن تنها یک کلیک مجموعه ای از اتفاقات را به وجود آورد به عنوان مثال:

 • کنترل اتومات و خودکار چراغهای حیاط و پارکینگ منزل

زمانی که با ماشین نزدیک پارکینگ خانه می شوید , درب پارکینگ بصورت اتومات باز شده و چراغهای مسیر و پارکینگ به صورت خودکار روشن و مسیر را برای شما تا درب ورودی خانه تان روشن می کند.

 • ورود به ساختمان
 1. روشن شدن مسیر از ورودی ساختمان تا جای درب ورود به خانه
 2. تعریف دمای مورد نظر در هنگام ورود تا زمان حضور در خانه
 3. راه اندازی سیستم صوتی و تصویری لوکس و زیبا
 4. تنظیم اتومات روشنایی داخلی منزل مطابق با میزان شدت نور محیط خارج منزل
 5. باز شدن پرده های خانه در روز و بسته شدن آنها در زمان شب به صورت اتومات و خودکار
 6. ثبت تعداد و زمان ورود و خروج در شرایط خاص

·مجوز ورود از طریق اثر انگشت , رمز ورود و کارت الکترونیکی

دیگر احتیاج نیست از یک دسته کلید برای ورود به خانه هوشمند استفاده کنید , تمامی دربها با اثر انگشت شما , رمزی که در ذهن شماست و یا یک کارت هوشمند و کم حجم و امن باز می شوند.

·کنترل تمام سناریوهای خانه هوشمند توسط پنلهای لمسی و رنگی و دیجیتالی

در زمان ورود و بر روی دیوار منزل صفحه نمایش لمسی نصب و تعبیه شده است که تنها با لمس کلید ” ورود به خانه” تمام سیستم های خانه هوشمند خود به حالت از پیش تعریف شده در می آیند. برای مثال سیستم امنیتی غیر فعال شده , چراغهایی که تعریف شده است خاموش شوند , پرده ها بسته می شوند و سیستم تهویه مطبوع دمای منزل را به طور خودکار به دمای از پیش برنامه ریزی شده می رساند.

·سونا , جکوزی و حمام هوشمند

شما تمایل به استفاده از سونا و جکوزی یا حمام را دارید. سونا و جکوزی خود را قبل از زمان ورود , فقط با یک کلیک روی صفحه لمسی مانیتور , روشن و آماده برای ورود کنید.زمان وارد شدن به حمام به محض ورود به حمام و بدون استفاده از هیچ کلیدی , چراغهای حمام شما روشن می شوند و زمانی که در حمام خود هستید, روشن باقی خواهند ماند. شما می توانید در سونا , جکوزی و یا حمام با استفاده از آیینه تلویزیونی ضد بخار به تماشای برنامه های تلویزیونی یا سینمایی مورد پسند خود بپردازید.

· TV ROOM

شما علاقه دارید در زمان خوردن چایی , یک ویدیو قشنگ را تماشا کنید .برای اینکه شرایط خانه جهت تماشای یک ویدیو هیجان انگیز فراهم گردد, کافیست دکمه سناریوی دیدن TV را بر روی ریموت کنترل یا نمایشگر لمسی بفشارید, سپس پرده‌های خانه جهت کاهش نور خورشید بسته , بعضی از لامپ های اتاق خاموش و بعضی نورشان کم می شود , سیستم سرمایش و گرمایش به دمای دلخواه شما در زمان تماشای TV تغییر وضعیت داده و تغییرات دیگری که شما آنها را از قبل برای اتاق TV خود آماده کرده اید انجام می شود.

·سالن پذیرایی و مهمان

زمان داخل شدن یک مهمان، انجام یک سری از امور در اولویت بیشتری قرار دارد؛ بازشدن سریع درب خانه وروشن کردن چراغ های راه پله های ساختمان، بستن شدن پرده پذیرایی و روشن کردن لوستر، و حتی گوش دادن به یک موسیقی آرامش بخش و دل انگیز به همراه روشن کردن کولر اسپیلت سالن پذیرایی … واضح است که انجام همه این کار ها در یک زمان کم، وقتگیر و تاقت فرسا خواهد بود، برای همین می توان انجام این امور را به صورت همزمان و بسیاری از امور مورد نیاز دیگر را به سیستم خانه هوشمند سپرد و اینکه، تمام این موارد بصورت همزمان و بدون هیچ تاخیری، انجام می شود.
کافیست به قسمت تنظیمات سیستم خانه هوشمند خود مراجعه کرده و سپس امور برنامه ریزی شده خود را در قسمت مربوط به سناریوی مهمان انتخاب کنید، در هنزمان داخل شدن مهمانها، تنها باید دکمه سناریوی مهمان را از روی مانیتور لمسی خانه و یا از طریق موبایل و یا ریموت کنترل، فعال کنید.

واضح است که انجام همه این کار ها در یک زمان کم، وقتگیر و تاقت فرسا خواهد بود، برای همین می توان انجام این امور را به صورت همزمان و بسیاری از امور مورد نیاز دیگر را به سیستم خانه هوشمند سپرد و اینکه، تمام این موارد بصورت همزمان و بدون هیچ تاخیری، انجام می شود.
کافیست به قسمت تنظیمات سیستم خانه هوشمند خود مراجعه کرده و سپس امور برنامه ریزی شده خود را در قسمت مربوط به سناریوی مهمان انتخاب کنید، در هنزمان داخل شدن مهمانها، تنها باید دکمه سناریوی مهمان را از روی مانیتور لمسی خانه و یا از طریق موبایل و یا ریموت کنترل، فعال کنید.

·سالن غذاخوری

وقتی زمان خوردن شام می رسد , پس از هدایت مهمانان به سمت پذیرایی , کافی است شما بر روی ریموت کنترل دکمه مربوط به سناریو خوردن شام را بفشارید. سپس لامپ های موجود روی میز شام به صورت دراماتیک نورشان کم شده و چراغهای اصلی قسمت پذیرایی خاموش شده و لامپ های مخفی در آن سالن روشن می شوند. همچنین سیستم سرمایش و گرمایش بر اساس حالت مطلوب در زمان شام کار می کند و شما با استفاده از همان ریموت کنترل یا صفحه لمسی مانیتور , می توانید به سادگی آهنگ متناسب با شام را انتخاب کنید.

سناریوی اتاق خواب

پس از خوردن شام و رفتن مهمانان , موقع رفع خستگی و داشتن یک آرامش خوب فرا می زسد و شما قصد این را دارید که  به اتاق خواب بروید.بهتر است استرس چیزی را نداشته باشید , فقط کافیست به اتاق خواب رفته و در رختخواب دراز بکشید , با فشار دادن یک دکمه , خانه برای سناریوی خواب آماده می شود. تمامی لامپ ها و چراغ های خانه خاموش می شوند. لامپ موجود در اتاق خواب نورش کاسته می شود , سیستم امنیت و دزدگیر فعال شده و شما می توانید باز و یا بسته بودن ‌درب‌ها و پنجره‌های منزل خود را نیز بر روی مانیتور لمسی خود ببینید.

تمامی لامپ ها و چراغ های خانه خاموش می شوند. لامپ موجود در اتاق خواب نورش کاسته می شود , سیستم امنیت و دزدگیر فعال شده و شما می توانید باز و یا بسته بودن ‌درب‌ها و پنجره‌های منزل خود را نیز بر روی مانیتور لمسی خود ببینید.

سناریوی خواندن و مطالعه

 1. غیر فعال کردن سیستم صوتی و تصویری مانند پخش موسیقی و یا فیلم
 2. ایجاد دمای دلخواه خود در اتاق مطالعه
 3. ایجاد نور دلخواه خود برای خواندن و مطالعه کردن جهت فهمیدن بهتر مطالب
 4. تنظیم خودکار پرده و استفاده از نور طبیعی موجود در محیط بیرون

کنترل مسیر روشنایی به صورت خودکار

تصور کنید در پاسی از شب احتیاج دارید به سرویس بهداشتی بروید , به محض آنکه درب اتاق خواب خود را باز کنید , لامپ های مسیر تا سرویس بهداشتی به صورت برنامه ریزی شده و خودکار و با نور نسبتا کم که چشمهای شما را در تاریکی آزرده نکند و بقیه اهل منزل را از خواب بیدار ننماید , روشن می شود و شما به آسودگی می توانید تا سرویس بهداشتی راه خود را پیدا کنید.

سرویس بهداشتی در خانه هوشمند

در زمان داخل شدن به سرویس بهداشتی , وجود شما تشخیص داده شده و لامپ و هواکش سرویس بهداشتی به صورت خودکار روشن می شوند, بدون آنکه شما به چیزی یا کلیدی دست بزنید.در زمان خروج از سرویس بهداشتی چراغ آن خاموش شده و هواکش آن برای مدتی برای تهویه بهتر روشن خواهد ماند.

خروج از ساختمان

 1. خاموش شدن همه مسیر ها و راه های روشنایی منزل
 2. ایجاد دمای دلخواه در زمان خروج و برنامه دادن دمای مورد دلخواه در زمان عدم حضور در خانه ( ذخیره انرژی)
 3. امکان تطبیق پرده‌ها و لامپ های پشت پرده با توجه به نور محیط
 4. امکان شبیه سازی حضور در خانه به دلایل امنیتی
 5. امکان گزارش‌گیری از وضعیت باز و بسته بودن درب و پنجره‌های منزل ( امنیتی و ذخیره‌ انرژی)
 6. خاموش کردن سیستم صوتی و تصویری(ذخیره انرژی)
 7. کنترل زمان بندی باز و یا بسته شدن پرده‌های منزل و یا حتی یک راه روشنایی جهت تامین نور لمورد نیاز برای گلهای تزیینی خانه
 8. امکان گزارش گیری دمای مطلوب خانه و وضعیت آب و هوای محیط خارج منزل

سناریوهای خانه هوشمند در هنگام مسافرت

شما آماده برای رفتن به یک مسافرت هستید , فقط کافی است چمدان خود را برداشته و آماده رفتن به سفر شوید و همه ی سیستمها را به خانه هوشمند بسپارید. در زمان خروج از خانه و در نزدیک درب ورودی , مانیتور لمسی وجود دارد که شما تنها کافیست کلید خروج از منزل را بر روی صفحه لمس کنید. بدین ترتیب خانه هوشمند همه ی چراغ ها ولامپ های لازم را خاموش کرده, وسایل برقی همانند تلویزیون و ماکروفر را از مدار خارج می کند, وضعیت باز و یا بسته بودن درب ها و پنجره‌ها را به  شما اطلاع می دهد, پرده‌ها را بسته , شبیه ساز حضور را در صورت خواستن فعال و دزدگیر خانه را روشن می کند.

کنترل و نظارت خانه از راه دور

شما به یک کشور یا شهر دیگر سفر کرده اید , به جهت آنکه تصورتان از بابت امنیت خانه خود آسوده باشد و علاقه دارید به طریقی حضور خود در منزل شبیه سازی نمایید تا در صورتی که کسی قصد سرقت به منزل شما را داشته باشد متوجه نبودن شما در خانه نشود. این کار به دو صورت خودکار ( با تعاریف سناریوهای خانه هوشمند ) و دستی امکان پذیر است. در صورتی که از سیستم دستی استفاده می کنید , کافیست شماره تلفن خانه را با تلفن همراه و یا تلفن معمولی بگیرید و پس از ورود رمز عبور که خود انتخاب کرده اید توانسته تمامی سیستم های خانه را تحت کنترل قرار دهید.

این کار به دو صورت خودکار ( با تعاریف سناریوهای خانه هوشمند ) و دستی امکان پذیر است. در صورتی که از سیستم دستی استفاده می کنید , کافیست شماره تلفن خانه را با تلفن همراه و یا تلفن معمولی بگیرید و پس از ورود رمز عبور که خود انتخاب کرده اید توانسته تمامی سیستم های خانه را تحت کنترل قرار دهید.

به عنوان مثال : می توانید پرده‌ها را باز و بسته کنید, چراغها را روشن و خاموش کنید , کنترل کنید که آیا چراغی روشن یا خاموش است , وسیله برقی در منزلتان در حال کار است و مهم تر از آن بتوانید فضای سبز و گل های زینتی خود را آبیاری نمایید یا با فرستادن یک پیامک سناریوی از پیش برنامه ریزی شده را در زمان عدم حضور خود در منزل را اجرا و یا عدم اجرای آن را اصلاح نمایید.

برچسب ها: بدون برچسب
1

یک پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند