آبیاری هوشمند

آبیاری هوشمند به سیستمی اطلاق میشود که بتواند در زمان های معیین و تعریف شده و یا بصورت هوشمند بر اساس اطلاعات وارد شده به سیستم و اطلاعات دریافتی از محیط از طریق سنسور های مختلف بدست میاورد تا بتواند آبیاری را بر اساس محل گیاه و دیگر پارامترهای حائز امیت انجام دهد. معقول است با انتخاب مناسب سیستم آبیاری هوشمند بر اساس شرایط محیطی می توان کاهش مصرف آب و بازدهی و باروری گیاه را افزایش داد.خانه هوشمند.

در هر نوع از روش آبیاری چه جدید و چه قدیمی هنگام آبیاری مزرعه ها و زمین های کشاورزی و باغ ها از اهمیت بسیار خوبی بهره مند است. تعداد زیادی از محصول های کشاورزی به علت کمبود آب یا حتی نداشتن آب از دست می روند و علت زیاد این مشکل بزرگ کم شدن رطوبت خاک و نرسیدن آب در زمان مناسب به محصول است. بیتشر اوقات به علت کمبود آبیاری یا آبیاری فراوان که هر دو از غفلت کشاورزان و نداشتن آگاهی آنها از مقدار رطوبت مورد نیاز برای رشد خوب گیاه است خیلی از محصولات می میرند و منابع آبی و انسانی فراوانی به هدر می‌روند. خانه هوشمند

ابیاری هوشمند

مشکلات آبیاری‌های قطره‌ای و بارانی

یکی از روش های آبیاری به نام روش قطره ای از نظر اقتصادی مناسب نیست؛ به دلیل اینکه اگر قرار باشد یک 10000 متر زمین کشاورزی را به سیستم آبیاری قطره‌ای مجهز کنیم، به تعداد خیلی فراوانی متر کابل و چند مخزن آب احتیاج داریم. با بودن این، در صورت آسیب دیدگی  شبکه خسارت های فراوانی به وجود می‌آید و اگر کابل مسدود شود، این سیستم قابلیت های خود را از دست می‌دهد. از سمت دیگر زمان شخم زدن زمین باید شبکه جمع‌آوری و بعد نصب شود که نیاز هزینه بالایی است. زمان انتقال آب در شبکه کابلی دمای آن زیاد می شود و زمان خروج، آب تبخیر شده و به راحتی هدر می‌رود. خانه هوشمند

یکی دیگر از نوع آبیاری که بازم دارای مشکل است آبیاری بارانی است. پر اهمیت ترین اشکال این روش این است که زمان پخش شدن آب در هوا، سطح آزاد آب زیاد می شود و در نتیجه قسمت قابل توجه آن تبخیر می‌شود. همچنین یک قطعه زمین به مساحت زیاد بر 10000 متر زمین به چند صد فواره و چند نفر احتیاج است تا فواره‌های آب را جابه‌جا کنند که همین مساله به نیروی انسانی فراوان و مدت قابلی احتیاج دارد. مشکل سوم مصرف انرژی فراوان برای پخش آب در سطح خیلی فراوان است.

اهمیت استفاده از سیستم آبیاری هوشمند

با توجه به مسئله کم آبی در ایران و خشکسالی، مدیریت آب پر اهمیت و ضروری می باشد. برای کنترل آب احتیاج به سیاست گذاری در راستای استفاده درست و بهینه از آب هستیم. سیستم آبیاری هوشمند سدی درست و بهینه جهت استفاده بهینه از آب می باشد.

آمارها اینطور نشان می دهد که حدود ۸۰ درصد آب مصرفی در قسمت کشاورزی هدر می رود پس احتیاج به دقت زیاد در زمینه آبیاری کشاورزی داریم. استفاده از روش های هوشمند می تواند راهی مناسب و عالی برای کنترل بحران و هدر نرفتن آب باشد.

 برنامه های قابل تنظیم  کنترل هوشمند آبرسانی و آبياري:

– تشخیص میزان  رطوبت و تشخيص زمان شروع آبياري و امکان مدیریت بر آبدهی فضای سبز از طریق آبیاری هوشمند 
– زمانبندي شروع و پایان آبياري براي ساعات خنك تر هوا جهت صرفه جويي در مصرف آب 
-تایم بندی آبنما و …. 
-از بین بردن اختلالات درجریان آب و ايجاد آب یکدست  براي آبنما 
-مجهزشدن  به سنسورهای هواشناسی ، دما و رطوبت خاک، پارامترهای دیگر .. .
-تنظیم میزان جریان آب  و فشار آب مناطق مختلف 
-قطع و وصل جریان آب مواقع مختلف بر حسب نیاز
-محاسبه اتوماتیک نیاز آبی  براساس مشخصه های اندازه گیری شده 
-مدیریت و کنترل آبیاری براساس نیاز آبی به دست آمده

برچسب ها: بدون برچسب
1

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند